ZAYIFLAMA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Zayıflama çayı nasıl yapılır sorusu kısa sürede kilo vermek isteyen kişilerim merak ettiği sorular arasındadır. Bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıda yer alan zayıflama çayı tariflerine göz atmanızı öneririz.

Zayıflama çayı tansiyon, kalp ve damar hastaları için uygun olmayabilir. Bundan emin olmak için muhakkak doktora danışmak gerekir. Aşağıda yer alan çay tarifleri hiçbir hastalığı bulunmayan, hamile olmayan ve emzirmeyen kişiler için uygun olmaktadır. Aynı zamanda tıbbi ilaç kullanan kişiler de bu çayı tüketmeden önce doktora danışmalıdır. Zayıflama çayı tüketirken alkol alınmaması gerekir.

Zayıflama Çayı Nasıl Yapılır?

Aşağıda zayıflama çayı tariflerini bulabilirsiniz. Bu çay tariflerini uygularken muhakkak düzenli kullanıma özen göstermek gerekir. Bu nedenle her gün periyodik olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Zayıflama Çayı Tarif 1 Malzemeler

  • Bir parça taze zencefil
  • Yarım çay kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 diş sarımsak

Yapılışı

Orta boy cezvenin içerisine zencefil ve bir bardak su eklenerek ocakta kaynatılır. Zencefilli suya dövülmüş sarımsaklar eklenir. Ocağın altı kapatılır ve suyun içerisine limon suyu ilave edilir. Son olarak da bal eklenir ve ılık ya da sıcak şekilde içilir.

Nasıl Tüketilmeli?

Tarifi verilen zayıflama çayı gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere 2 defa tüketilmelidir. Öğünlerden önce aç karnına tüketilmesi gerekir. Her tüketimde 1 bardak içmek gerekir. Düzenli olarak içmeye özen gösterilmelidir.

Zayıflama Çayı Tarif 2 Malzemeler

  • 5 gram altın otu
  • 10 gram ıhlamur
  • 10 adet kuşburnu

Yapılışı

Kuşburnu dövülmüş şekilde 0,75 litre su içine atılarak kaynatılır. Kaynamaya başlayan suyun içine ıhlamur ve altın otu ilave edilir. 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra çay süzülür. Ilık ya da sıcak şekilde tüketilir.

Nasıl Tüketilmeli?

Zayıflama çayı günde 2 kere tüketilmelidir. Her sabah ve akşam öğünlerden önce içilmesi gerekir. Düzenli kullanılması durumunda ayda 5 kilo verilmesine yardımcı olur.